Asma Tavan Detayları

Alçı bölücü duvarlar üzerine astar çekildikten sonra anti bakteriyel su bazlı boya uygulaması yapılmıştır. Fakat hastanede merkezi ameliyathane bünyesinde 18 adet ameliyat odası olması, günde yaklaşık 100 operasyon yapılması koridorlardaki hasta sirkülasyonunu arttırmıştır. Hızlı hasta akışının neden olduğu sedye çarpmaları sonucunda alçı panel duvarlarda sürekli hasarlar meydana gelmiş ve sık sık duvarlar tamir edilmek zorunda kalınmıştır. Çözüm olarak alçı panel duvarların has ar gören kısımlarına (mevcut kullanılan sedyelerin çarpma noktalarına) 12 mm kalınlıkta 30 cm genişliğinde kenarları rodajlanmış (yuvarlatılmış) kompakt laminant sedye bantları monte edilmiştir. Yapı gereci olarak kompakt laminant, yoğunluğu nedeniyle çarpmalara karşı daha mukavemetli, kolay temizlenebilen ve mikrop barındırmayan özelliği nedeniyle tercih edilmiştir. Sedye bantlarının duvar birleşim noktalarına anti bakteriyel silikon uygulaması yapılmıştır (Şekil 4).

 

Şekil 4. Hastane Koridoru (Hospital Corridor)

 

Reanimasyon (III. Düzey yoğun bakım) ünitesinde, bölücü duvarların çelik konstrüksiyon üzerine 10 mm kalınlıkta kompakt laminantın monte edilerek oluşturulduğu görülmüştür. Bölücü duvarlar arasına cam yünü izolasyon yapılmış, izolasyon odaları köşe birleşimlerinin ameliyathanelerde olduğu gibi 45 derecelik açı ile oluşturulduğu gözlemlenmiştir. Ancak açık sistem olan bölümde, olması gereken köşe birleşim açısı verilmediği ve bu alanlarda personelin temizlikte zorlandığı görülmüştür.

 

 

Asma Tavan Detayları

Ünitede bölücü duvarların darbelere, çizilmelere ve dezenfektanlara daha dayanıklı bir yapıda olduğu, aşınmalar olmadığı gözlenmiştir. Kompakt laminant panellerin birleşim noktalarında (derz aralıkları) sızıntıya olanak vermemek ve mikrobik ajan üremesine engel olmak için derz aralarına anti bakteriyel silikon uygulaması yapıldıktan sonra alüminyum T çıta ile kapatılmıştır (Şekil 6). Birinci derecede steril alanlarda oda duvar yüzeyleri arasından ortama hava sızıntısı verecek açık veya gizli hiçbir derz bırakılmamaya çalışılmıştır ancak; çoğunlukla elektrik panoları içerisinde, kablo geçiş boşlukları ve prizlerdeki tam sızdırmazlığın sağlanamadığı, gerekli özenin gösterilmediği tespit edilmiştir

Günümüzde ameliyathanelerde en çok kullanılan duvar malzemesi alçı panellerdir. Profil taşıyıcılar ile montajı sağlanır ve alçı sıva yapılarak boyaya hazır hale getirilir. Uygulama kısa sürede tamamlanır ve yatırım maliyeti düşüktür. Alçı panel ya da alçı sıvalı duvar yüzeyleri nefes alabilen su bazlı saten boya veya kolay temizlenebilen epoksi boya ile boyanabilir.

 

 

Duvarlarda alçı panel kullanılmışsa çatlak oluşumuna karşı eklem yerlerinde kesinlikle file kullanılmalıdır. DIN 1946’a göre yapı malzemelerinin kolay dezenfekte edilebilmesi, dezenfeksiyon maddelerine, darbeye, sürtünmelere dayanıklı olması, toz tutmaması ve üzerlerinde mikroorganizmaların üremesine sebep olacak kaplama türü, yüzeylerde pürüzler ve aralıkların olmaması gereklidir. Sıva çatlaklarının oluşmamasına, derz boşluklarının kapatılmasına ve prizlerin kapaklı olmasına dikkat edilmelidir.

Gelinen teknoloji düzeyinde ameliyathanelerde duvar sistemi kurulurken seçilecek olan malzemenin aşağıdaki özelliklere sahip olması gerekir:

·         Seçilecek olan duvar sistemi, basınç farklılıklarının ayarlanabilmesi için partiküllerin bir alandan diğer alana geçmemesi için ya da aralarda birikmesini önlemek için kesinlikle sızdırmaz olmalıdır. Duvar panelleri arasında oluşacak fugalar olabildiğince azaltılmalıdır. Fugaları kapatmak için kullanılacak olan malzemelerde dezenfeksiyon maddelerine dayanıklı olmalı, bakteri ve mantar üremesine olanak vermemeli, zamanla sertleşip çatlaklar oluşturmamalıdır.

·         Çarpmalara ve çizilmeye karşı dayanıklı olmalı veya buna karşı önlem alınmalıdır (Şekil.4); duvar zedelendiğinde kolay bir şekilde tamir edilebilmelidir.

·         Duvar kaplaması dezenfeksiyon maddelerine karşı dayanıklı olmalı, üzerindeki kaplama defalarca temizlenmesine rağmen kesinlikle zarar görmemelidir,

·         Duvar köşe ve duvar tavan birleşimleri ameliyathanelerde dik açı olmamalıdır (Şekil 3, Şekil 8).

·         İstenilen yangın klasına uygun olmalıdır.

·         Panellerin içi ses ve ısı kaybına karşı, taş yünü gibi yanmaz izolasyon malzemesi ile kaplanabilmelidir. Ayrıca panellerin içinde kablo gibi tesisat malzemelerinin geçebileceği boşluklar kesinlikle bulunmalıdır (Şekil 3 ve Şekil 5). Tesisatlara acil müdahale etmek üzere gerektiğinde kontrol kapakları konulmalıdır.

·         Alüminyum veya çelik profil taşıyıcılı konstrüksiyona monte edilen paneller; anti bakteriyel, anti statik, dezenfeksiyon sıvılarına dayanıklı, boyalı galvanize sac, paslanmaz çelik olabileceği gibi kompakt laminant levhalar da olabilir. Duvar panelleri özel üretim hijyenik paneller de olabilir. Bu sistemde bütün tesisata önceden karar verilip projeye uygun olarak paneller fabrikada imal edilir. Duvar panellerinin yüzeyleri anti statik PVC ile kaplanabilir. Her türlü boya ve kaplamalarda hastaları sakinleştirici açık renkler tercih edilmelidir.

·         Duvar malzemesi olarak toz çıkarması ve derz yerlerinde bakteri üretmesi nedeniyle seramik tercih edilmemelidir.

Asma Tavan Detayları

 

Asma tavan açık modüllerle düzenlenmiş alüminyum konstrüksiyonla yapılmıştır. Alçı paneller anti bakteriyel su bazlı saten boya ile korunmuştur. Asma tavanlarda hava akımı oluşumuna karşı açık veya gizli hiçbir derz bırakılmamaya çalışılmıştır. Alçı panel birleşim yerlerinde sonradan oluşabilecek çatlaklara karşı polyester file kullanılmıştır. Duvar tavan birleşim detayında alüminyum L çıta kullanıldığı gözlenmiştir. Kapaklı olarak detaylandırılan L çıta ile duvar tavan birleşimi yuvarlatılmıştır (Şekil.8). Asma tavan boşluğundan elektrik tesisatı, sıhhi tesisat ve iklimlendirme-havalandırma üniteleri geçirilmiştir. Bunun için yaklaşık 60 cm tesisat boşluğu bırakılmıştır. Binanın taşıyıcı sistemi tesisatla uyumlu düşünülmediği için kiriş yükseklikleriyle birlikte tesisat boşluğu yaklaşık 110 cm olmuştur. Asma tavan üzerinde “kedi yolu” olarak isimlendirilen ve bakım için kullanılan yürüme yolu yapılamamıştır. Bu nedenle bir iş kazası bile yaşanmıştır. Yine aynı nedenle döşemeden asma tavan yüksekliği ameliyathanelerde 3.00 m’ ye., reanimasyon ünitesinde 3.50 m’ ye merkezi sterilizasyon ünitesinde ise 2.80 m’ ye düşmüştür. T.C. Sağlık Bakanlığı asgari Tasarım Standartlarına göre 3.00m ameliyathaneler için belirlenmiş alt sınırdır. Bu durum iklimlendirme-havalandırma koşullarının önemini daha da arttırmıştır.

 

Web Tasarım DAIO